Reklama Reklama

Zestaw do diagnozy percepcji słuchowej dla dzieci od 12 m. do 6 lat

Zestaw do diagnozy percepcji słuchowej dla dzieci od 12 m. do 6 lat

Zestaw do diagnozy percepcji słuchowej dla dzieci od 12 m. do 6r. życia

Celem badania jest wykluczenie niedosłuchu, orientacja w rozwoju percepcji słuchowej oraz ocena słuchu mownego z uwzględnieniem słuchu fonematycznego determinującego opanowanie czytania i pisania.

Więcej szczegółów


573,00 zł brutto

Sposób przeprowadzenia diagnozy percepcji słuchowej.

 

Diagnozujący prosi dziecko o wykonanie poleceń, które obrazują umiejętności dziecka w określonym przedziale wiekowym.

 

12 miesięcy

- diagnozujący umieszcza w pokoju (tak, aby dziecko nie widziało) cykający minutnik i obserwuje zachowanie dziecka tzn. czy wychwyciło dźwięk i czy jest w stanie go zlokalizować.

- diagnozujący puszcza muzykę z płytki CD " Pląsy z długą brodą" i zaczyna tańczyć przed dzieckiem obserwując czy dziecko również próbuje tańczyć; następnie przerywa odtwarzanie muzyki i obserwuje czy dziecko przestało tańczyć

- diagnozujący pyta rodziców czy dziecko wykazuje zainteresowanie twarzą śpiącego dorosłego poprzez wpatrywanie się w nią

18 miesięcy

- diagnozujący puszcza muzykę z płytki CD "Pląsy z długą brodą" i inicjuje "taniec" plastikowego zwierzątka przy muzyce, podaje dziecku inne plastikowe zwierzątko i obserwuje zachowanie dziecka - czy próbuje wykonywać zwierzątkiem ruchy taneczne

- diagnozujący rozkłada przed dzieckiem zabawkowe "instrumenty muzyczne": pianino, bębenek, marokasy i obserwuje zachowanie dziecka tzn. czy podejmuje próby "gry" na tych "instrumentach"

- diagnozujący rozkłada przed dzieckiem: dzwonek, bębenek, tamburyno i kubek z łyżeczką. Demonstruje dźwięk kolejno na każdym z tych instrumentów, następnie odkłada instrument i prosi dziecko o podanie instrumentu, na którym "zagrał"

24 miesiące:

- diagnozujący prosi dziecko o wykonanie poleceń z zastosowaniem zabawek i atrap np.: włóż lalkę do wózka, daj pieskowi miskę,włóż klocek do miseczki itd.

- diagnozujący rozkłada przed dzieckiem obrazki ilustrujące czynności i prosi o podawanie nazwanych przez niego obrazków np: pani pije, pani je, pani śpi. W tym celu korzysta z pomocy "Historyjki obrazkowe"

- diagnozujący demonstruje dziecku ciche i glośnie granie na bębenku i prosi dziecko o powtórzenie gry w taki sam sposób

- diagnozujący mówi dziecku znany wierszyk jeden raz w całości i drugi raz bez jednego lub kilku brakujących słów i prosi dziecko o dokończenie wierszyka np. Wlazł kotek na płotek i mruga. Ładna to piosenka, niedługa. lub Wyszły w pole kurki trzy i gęsiego sobie szły.

- diagnozujący prosi dziecko o wypełnianie poleceń dwuczłonowych np. -

zdejmij lali buty i połóż lalę do wózka;włóż klocek do pojemnika i zamknij pojemnik; wyjmij łyżeczkę z pojemnika i włóż łyżeczkę do kubka. itd. ; tym celu korzysta z zabawek i rekwizytów.

-diagnozujący mówi do dziecka wierszyk trzyzwrotkowy np.:

W chlewiku mieszka świnka

I trąca ryjkiem drzwi.

Ja mówię jej dzień dobry,

A ona kwi, kwi, kwi.

Po podwórku chodzi kaczka,

Co krzywe nóżki ma.

Ja mówię jej dzień dobry

A ona: kwa, kwa, kwa.

Koło budy trzy szczeniaczki,

Podnoszą wielki gwar.

Ja mówię- cicho pieski,

A one – hau, hau, hau.

i uważnie obserwuje czy dziecko jest zainteresowane słuchaniem tego wierszyka

36 miesięcy

- diagnozujący porusza zabawką np. lalką, mówiąc, że lala tańczy i prosi dziecko,aby zaśpiewało lali do tańca piosenkę

- diagnozujący bawi się z dzieckiem w rymowanie; by sprawdzić czy dziecko potrafi tworzyć słowa rymujące należy wyjaśnić dziecku zasady tworzenia rymów (rymują się wyrazy, które kończą się taką samą sylabą); następnie diagnozujący mówi do dziecka po dwa słowa, które są podobne (rymują się) lub inne (nie rymują się). Zadaniem dziecka jest określenie czy słowa są podobne czy inne np.: kurka- górka, myszka- pliszka, Tomek- domek, rower- stół, kanapka- buteleczka, kaczka- dziwaczka, dama- tama

4 rok życia:

- diagnozujący wykonuje próbę z zakresu różnicowania głosek opozycyjnych dla 4 roku życia- Zał.15 pkt.I

5 rok życia:

-diagnozujący wykonuje próbę z zakresu różnicowania głosek opozycyjnych - Zał. 15 pkt.I

6 rok życia

-diagnozujący wykonuje próbę z zakresu różnicowania głosek opozycyjnych - Zał. 15 pkt.

Wszystkie uwagi i spostrzeżenia diagnozujący zapisuje w karcie diagnozy logopedycznej, natomiast w załączniku do karty diagnozy logopedycznej określa poziom umiejętności dziecka w zakresie percepcji słuchowej. Badający wstawia znak X w rubryce tabeli dotyczącej wieku rozwojowego percepcji słuchowej, który jest dla badanego dziecka właściwy.

Ważne sugestie i uwagi!

1. Badanie należy przeprowadzić uwzględniając w/w próby diagnostyczne oraz wnikliwie obserwując i analizując zachowania dziecka. Należy również przeprowadzić szczegółowy wywiad z rodzicami dziecka dotyczący rozwoju percepcji słuchowej.

2. W razie najmniejszych wątpliwości co do działania narządu słuchu należy zalecić specjalistyczne badania słuchu fizjologicznego.

3. W terapii zaburzeń komunikacji językowej ćwiczenia słuchowe pełnią rolę kluczową i stosuje się je dla wszystkich dzieci z funkcjonalnym uszkodzeniem czynności słuchania i słyszenia.

4. Etap rozpoczęcia ćwiczeń jest uzależniony od określenia wieku rozwojowego w zakresie percepcji słuchowej oraz wszystkich innych funkcji poznawczych dziecka.

Uwaga! Skład pakietu i cena może ulegać zmianie stosownie do dostępności pomocy na rynku. Zawsze jednak dobór pomocy uwzględniać będzie ich aspekt i przydatność merytoryczną.

Zestaw został opracowany w oparciu o pozycje:

1. Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6 roku życia. Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo.

2. Karty diagnozy. 10 etapów rozwoju dziecka od 4. do 36. miesiąca życia.,

Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo.

3. Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych. Metoda Krakowska.,

Jagoda Cieszyńska

4. Metody wywoływania głosek. Jagoda Cieszyńska

5. Sprawdź jak mówię. Karta badania logopedycznego z materiałami pomoc- niczymi. E. Stecko

oraz doświadczenia zespołu diagnostyczno- terapeutycznego P.W.D. Apex Centrum Logopedyczne w Radomsku i Jastrzębiu Zdroju.

W w/w pozycjach znajdzie Zainteresowany wszystkie bardziej szczegółowe opisy i informacje.

 

Zespół diagnostyczno- terapeutyczny

P.W.D. Apex Centrum Logopedyczne

 

 

Cena przesyłki ustalana indywidualnie 
Przed zamówieniem zapytaj o termin realizacji 
Termin realizacji zamówienia od 24h do 14 dni roboczych

 

 

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Only registered users can post a new comment.

Koszyk  

jest pusty

Nowe produkty

Brak nowych produktów na tą chwilę

KONTAKT


P.W.D. APEX
ul. Kopernika 12, Strzałków
97-500 Radomsko
woj. Łódzkie, Polska


Nasi konsultanci odpowiedzą na Państwa pytania od poniedziałku do piątku w godz 8:00-16:00


tel.:(44) 685-38-01

tel.:(44) 685-32-09

fax.:(44) 685-32-20


e-mail: biuro@pwdapex.pl,

zamowienia@pwdapex.pl,

apex@pwdapex.pl